Z czego zrobiona jest folia bąbelkowa? | Producent folii bąbelkowej Air Light

Z czego zrobiona jest folia bąbelkowa?

utworzone przez | sie 20, 2021 | Folia pęcherzykowa |

Często korzystasz z folii bąbelkowej do pakowania i zabezpieczania różnych przedmiotów? Zastanawiasz się, z czego zrobione są pęcherzykowe rolki, worki, arkusze i laminaty, które stosujesz? Przeczytaj nasz artykuł. Odpowiadamy na Twoje pytania i wskazujemy ciekawostki na temat tego materiału!

Folia bąbelkowa – jak powstała, kiedy i z czego?

Jak się okazuje, folia bąbelkowa (z ang. bubble wrap) powstała – podobnie jak wiele materiałów budowlanych, opakowaniowych oraz izolacyjnych – całkowicie przez przypadek. W latach 60. XX wieku amerykański inżynier Alfred Fielding i szwajcarski chemik Marc Chavannes pracowali nad stworzeniem wytrzymałej, teksturowanej tapety z tworzywa sztucznego o trwałym podłożu papierowym. Podczas prób technologicznych otrzymywali oni folię z pęcherzykami powietrza, która była połączeniem plastikowych zasłon prysznicowych. Produkt, jako ścienna okładzina, nie znalazł niestety uznania wśród konsumentów. Jednak znaleziono dla niego nowe zastosowania w przemyśle, handlu, usługach oraz w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego.

Budowa, struktura i forma folii pęcherzykowej

Współczesna folia pęcherzykowa to nic innego jak wielowarstwowy materiał wykonany z elastycznego i odpornego na rozdarcia, działanie wilgoci i promieniowania UV – polietylenu. Produkt bąbelkowy dostępny jest w wielu formach i kształtach. Można go kupić w:

 • arkuszach – które mają uniwersalne i wielofunkcyjne zastosowanie (do pakowana towarów, wypełnienia wolnych przestrzeni w kartonie itp.),
 • rolach – dobrze sprawdzają się przy pakowaniu i zabezpieczeniu przedmiotów o większych rozmiarach,
 • postaci worków i kopert – zapewniających doskonałą ochronę niewielkich artykułów (np. płyt CD, smartfonów, elektroniki, komputerowych części, biżuterii).
 • Folia pęcherzykowa dostępna na rynku jest również zróżnicowana pod względem grubości, gęstości, ilości warstw oraz rodzaju tworzywa sztucznego użytego do produkcji.

  Arkusze, worki, rolki z folii pęcherzykowej – z jakiego materiału?

  Arkusze z folii pęcherzykowej o kształcie kwadratu lub prostokąta, a także worki i rolki wykorzystywane są do ochrony różnego rodzaju towarów kruchych i wrażliwych. Wszystkie wersje bubble wrap mogą zostać wytworzone z polietylenu:

  • LDPE, tworzywo o niskiej gęstości (0,915-0,920 g/cm3), co zapewnia wysoką elastyczność – materiał jest wytrzymały i odporny na środki chemiczne i gazy,
  • HDPE, który charakteryzuje się dużą gęstością (0,942-0,965 g/cm3) – artykuł jest trwały na działanie różnych warunków atmosferycznych, roztworów soli, większości kwasów, benzyny i alkoholu.

  Rozmiary pęcherzyków mogą mieć średnicę od 10 do 30 mm. Dodatkową zaletą jest fakt, że formatki bąbelkowe nadają się do laminacji.

  Laminaty z folii bąbelkowej – struktura materiałowa

  Laminat produkowany jest poprzez połączenie bąbelkowego tworzywa z innymi materiałami, takimi jak:

  • folia metalizowana i aluminiowana,
  • pianka polietylenowa,
  • papier typu kraft.

  W rezultacie powstaje produkt o zwiększonych właściwościach ochronnych oraz izolacyjnych. Dodatkowa warstwa sprawia, że całość jest bardziej odporna na zarysowania, rozdarcia, przekłucia. Dzięki tym parametrom laminowana folia bąbelkowa nadaje się do pakowania wszystkich typów towarów, zarówno delikatnych i małych, jak i o dużych rozmiarach.  Stosowana jest także do zabezpieczenia elementów wyposażenia wnętrz, doskonale sprawdza się w przemyśle, handlu, budownictwie, transporcie, rolnictwie i ogrodnictwie.

  Na życzenie klienta laminaty z folii pęcherzykowej mogą być również zadrukowane i barwione. Poznaj ich jakość, moc i niezawodność!

  Folia pęcherzykowa – polietylenowy materiał wszechstronnego zastosowania

  W artykule zaprezentowaliśmy budowę, skład, parametry i zalety folii pęcherzykowej. Materiały, które wykorzystujemy do produkcji bąbelkowych arkuszy, worków, rolek i laminatów są wytrzymałe, elastyczne, niepalne, wodoodporne, zapewniając optymalne zabezpieczenie dowolnego towaru w magazynie i na czas transportu. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym asortymentem naszej firmy. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji – prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!