Czym jest folia bąbelkowa – ciekawostki i zastosowania | Producent folii bąbelkowej Air Light

Czym jest folia bąbelkowa – ciekawostki i zastosowania

utworzone przez | sie 9, 2021 | Folia pęcherzykowa |

Zastanawiasz się, czym właściwie jest folia bąbelkowa, kto ją wynalazł i do jakich celów można ją stosować? Chcesz poznać ciekawostki na jej temat? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury naszego kompendium wiedzy o tym niezwykłym materiale. Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim informacje staną się dla Ciebie inspiracją i sprawią, że zobaczysz folię bąbelkową w zupełnie nowym świetle.

Jak to się zaczęło?

Wynalazcami folii bąbelkowej są dwaj inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych – Alfred Fielding oraz Marc Chavannes. Opracowali oni koncepcję produkowania tego tworzywa już w 1957 roku. Co ciekawe, na początku ich celem wcale nie było stworzenie uniwersalnego materiału opakowaniowego, ale…trójwymiarowej tapety. Szybko jednak okazało się, że produkt, jaki otrzymali, ma znacznie szersze zastosowanie, daleko wykraczające poza funkcję dekoracyjną. Warto pamiętać, że folia pęcherzykowa:

  • zapobiega uszkodzeniom towaru podczas transportu,
  • stwarza warstwę termoizolacyjną, 
  • chroni przed wilgocią, kurzem i zabrudzeniami,
  • służy do…rozrywki – kto z nas może oprzeć się pokusie zgniecenia kilku bąbelków?

To oczywiście tylko przykładowe zastosowania – w praktyce jest ich więcej. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ten materiał stwarza niezliczone możliwości wykorzystania, a to, co z nim zrobimy, zależy jedynie od naszej kreatywności. Wszystko to jednak wynika z jego unikalnych właściwości. 

Czym charakteryzuje się folia bąbelkowa?

Ma ona niewielkie, rozmieszczone w regularnych odstępach pęcherzyki, w których zamknięte jest powietrze. To właśnie one powodują, że materiał wykazuje silne właściwości amortyzujące i termoizolacyjne, więc może z powodzeniem chronić rozmaite obiekty, tym bardziej że sam jest miękki i elastyczny, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do kształtu innych przedmiotów. W krajach anglosaskich używa się kilku różnych określeń, wynikających z szerokich zastosowań folii bąbelkowej, co obrazuje poniższa tabela.

Anglojęzyczne nazwy

Nazwa Znaczenie w wolnym tłumaczeniu
bubble wrapping bąbelkowy „zawijacz”
bubble paper papier bąbelkowy
bubble pack bela bąbelkowa

Warto nadmienić, że folia bąbelkowa występuje w wielu różnych kolorach. Najczęściej spotyka się przezroczystą, jednak drogerie czy sklepy z zabawkami chętnie używają odmiany różowej, lubianej przez dzieci. Należy jednak podkreślić, że nie tylko one upodobały sobie folię pęcherzykową. 

Jedyny taki dzień

Ciekawostką jest, że produkt ten ma nawet własne święto. W Stanach Zjednoczonych każdego roku w ostatni poniedziałek stycznia obchodzony jest Bubble Wrap Appreciation Day, czyli „Dzień Doceniania Folii Bąbelkowej”. Dowodzi to nie tylko niesłychanej popularności i uniwersalności tego materiału, ale też statusu, jaki udało mu się osiągnąć w naszej kulturze.
Trzeba również podkreślić, że to niezwykłe tworzywo może mieć korzystny wpływ na naszą psychikę – zdaniem specjalistów wykazuje ono silne właściwości terapeutyczne. Niektórzy psychologowie twierdzą nawet, iż jedna minuta rozgniatania pęcherzyków folii bąbelkowej odpowiada trzydziestu trzem minutom masażu relaksacyjnego. 

Nietypowe zastosowania

Warto pamiętać, że poza funkcją ochronną i terapeutyczną, jakie pełni ten niesamowity materiał, ma on również wiele innych zastosowań. Do najciekawszych z nich należą:

  • ochrona roślin przed mrozem – wystarczy zawinąć stojące na tarasie doniczki, by skutecznie zapobiec przemarzaniu korzeni,
  • zabezpieczanie basenów przed ochłodzeniem i insektami. Jest to popularne rozwiązanie stosowane w USA. Warstwa tworzywa rozłożona na powierzchni wody zapobiega utracie ciepła, a zarazem tworzy barierę dla owadów, które mogłyby się w niej utopić.

Chcesz kupić folię bąbelkową?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie możesz nabyć ten uniwersalny materiał, sprawdź naszą ofertę. Jako doświadczony producent jesteśmy pewni, że oferowana bąbelkowa przypadnie Ci do gustu i spełni Twoje oczekiwania. Jeśli masz jakieś pytania na jej temat lub nie jesteś pewien, czy sprawdzi się w określonej roli, skontaktuj się z nami . Z przyjemnością rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie.