Wynalazcami folii bąbelkowej są dwaj inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych – Alfred Fielding oraz Marc Chavannes. Opracowali oni koncepcję produkowania tego tworzywa już w 1957 roku. Co ciekawe, na początku ich celem wcale nie było stworzenie uniwersalnego materiału opakowaniowego, ale…trójwymiarowej tapety. Szybko jednak okazało się, że produkt, jaki otrzymali, ma znacznie szersze zastosowanie, daleko wykraczające poza funkcję dekoracyjną. Warto pamiętać, że folia pęcherzykowa:
To oczywiście tylko przykładowe zastosowania – w praktyce jest ich więcej. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ten materiał stwarza niezliczone możliwości wykorzystania, a to, co z nim zrobimy, zależy jedynie od naszej kreatywności. Wszystko to jednak wynika z jego unikalnych właściwości.
Ma ona niewielkie, rozmieszczone w regularnych odstępach pęcherzyki, w których zamknięte jest powietrze. To właśnie one powodują, że materiał wykazuje silne właściwości amortyzujące i termoizolacyjne, więc może z powodzeniem chronić rozmaite obiekty, tym bardziej że sam jest miękki i elastyczny, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do kształtu innych przedmiotów. W krajach anglosaskich używa się kilku różnych określeń, wynikających z szerokich zastosowań folii bąbelkowej, co obrazuje poniższa tabela.
Anglojęzyczne nazwy
Nazwa | Znaczenie w wolnym tłumaczeniu |
---|---|
bubble wrapping | bąbelkowy „zawijacz” |
bubble paper | papier bąbelkowy |
bubble pack | bela bąbelkowa |
Warto nadmienić, że folia bąbelkowa występuje w wielu różnych kolorach. Najczęściej spotyka się przezroczystą, jednak drogerie czy sklepy z zabawkami chętnie używają odmiany różowej, lubianej przez dzieci. Należy jednak podkreślić, że nie tylko one upodobały sobie folię pęcherzykową.
Ciekawostką jest, że produkt ten ma nawet własne święto. W Stanach Zjednoczonych każdego roku w ostatni poniedziałek stycznia obchodzony jest Bubble Wrap Appreciation Day, czyli „Dzień Doceniania Folii Bąbelkowej”. Dowodzi to nie tylko niesłychanej popularności i uniwersalności tego materiału, ale też statusu, jaki udało mu się osiągnąć w naszej kulturze.
Trzeba również podkreślić, że to niezwykłe tworzywo może mieć korzystny wpływ na naszą psychikę – zdaniem specjalistów wykazuje ono silne właściwości terapeutyczne. Niektórzy psychologowie twierdzą nawet, iż jedna minuta rozgniatania pęcherzyków folii bąbelkowej odpowiada trzydziestu trzem minutom masażu relaksacyjnego.
Warto pamiętać, że poza funkcją ochronną i terapeutyczną, jakie pełni ten niesamowity materiał, ma on również wiele innych zastosowań. Do najciekawszych z nich należą:
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie możesz nabyć ten uniwersalny materiał, sprawdź naszą ofertę. Jako doświadczony producent jesteśmy pewni, że oferowana bąbelkowa przypadnie Ci do gustu i spełni Twoje oczekiwania. Jeśli masz jakieś pytania na jej temat lub nie jesteś pewien, czy sprawdzi się w określonej roli, skontaktuj się z nami . Z przyjemnością rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie.